Canisterapie

Canisterapie, známá také jako terapie za pomoci zvířat nebo terapie pomocí domácích mazlíčků, je druh terapie, při níž se zvířata využívají k tomu, aby lidem pomohla vyrovnat se s různými fyzickými a duševními potížemi. Zahrnuje přítomnost vycvičeného terapeutického zvířete, obvykle psa, v terapeutickém prostředí, kde pracuje společně s licencovaným zdravotnickým pracovníkem nebo terapeutem.

Canisterapie u nás

Nabízím program pro školy, školky a další zařízení, jehož součástí je přednáška s názvem „Pes je můj kamarád“. Tento hodinový program je vhodný pro děti různého věku a jeho cílem je seznámit je s životem se psy, včetně jejich výchovy a různých druhů výcviku podle plemene. Během přednášky budou předvedeny různé pomůcky, jako jsou obojky, vodítka, postroje, hřebeny, hračky, granule, pamlsky, rodokmeny a poháry, které děti zaujmou.

Dále předvedeme ukázky výcviku poslušnosti a loveckého výcviku a zapojíme se do diskuse o bezpečnosti při zacházení se psy, ať už vlastními, nebo cizími. Seznámím děti se základními pravidly chování psů, například s rozpoznáním varovných signálů, že pes může být agresivní.

Program také umožňuje dotazy dětí a příležitost k interakci se psy. Je důležité si uvědomit, že vzhledem k tomu, že děti přijdou do přímého kontaktu se psy, je třeba vzít v úvahu případné alergie nebo extrémní obavy.

Ideální počet dětí na každé přednášce je přibližně 30 a lze naplánovat maximálně dvě po sobě jdoucí přednášky s krátkou přestávkou. Upozorňuji, že mám dvě canisterapeutické fenky flat-coated retrívra a je třeba brát v úvahu jejich aktuální zdravotní stav a kondici.

V případě zájmu mne prosím kontaktujte. Děkuji a těšíme se na setkání,
Alena Martínková

Anniera Collin Cedletes

Amazing Rosemary Trojcoll

Platné certifikáty naleznete v sekci certifikáty.

Canisterapie se dá využít pro léčbu:

Úzkostné poruchy

Deprese

Poruch autistického spektra

Posttraumatické stresové poruchy

Alzheimerovy choroby

Demence

Kardiovaskulárních onemocnění

Chronické bolesti

Poruch způsobených zneužíváním návykových látek

Vznik a vývoj

Využívání zvířat ve zdravotnictví není novým konceptem. Historicky se zvířata ve zdravotnictví používala k poskytování útěchy a podpory pacientům. Termín „terapie s pomocí zvířat“ však zavedl až koncem 70. let 20. století Dr. Boris Levinson, dětský psycholog, který si všiml, že jeho pes pomáhá pacientům otevřít se a svobodněji komunikovat během terapeutických sezení. Vědecké pozadí canisterapie vychází z přesvědčení, že interakce se zvířaty může mít pozitivní účinky na fyzickou a duševní pohodu lidí. Výzkum ukázal, že pobyt se zvířaty může snížit stres, snížit krevní tlak a snížit úroveň úzkosti a deprese. Navíc bylo zjištěno, že přítomnost terapeutického psa zvyšuje sociální interakci, podporuje důvěru a komunikaci a zlepšuje celkovou náladu.

Využívání terapeutických psů ve zdravotnických zařízeních je v posledních letech stále populárnější a mnoho nemocnic, pečovatelských domů a rehabilitačních center zařazuje canisterapii do svých léčebných plánů. Využití terapeutických psů ve vzdělávacích zařízeních se také rozšířilo, mnoho škol přivádí terapeutické psy, aby pomohli snížit stres a úzkost u studentů.

Je důležité si uvědomit, že ne všichni psi jsou pro canisterapii vhodní. Terapeutičtí psi musí projít přísným výcvikem, aby se zajistilo, že se dobře chovají a jsou schopni zvládat stres a požadavky terapeutického prostředí. Kromě toho musí být terapeutičtí psi dobře upravení a mít aktuální očkování.